Miejsce na reklamę tel. (075) 64 19 919
Znajdź na stronie

Polecamy:
|
Kamień Pomorski Należy do najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, jest miastem powiatowym położonym nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Swoją nazwę zawdzięcza wielkiemu głazowi narzutowemu – zwanym Królewskim Głazem, który znajduje się kilkadziesiąt metrów od północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej położonej na zachód od Kamienia Pomorskiego. Zabytki: - Dwór kurii biskupiej - jego nieoficjalna nazwa to pałac biskupi, położony przy placu katedralnym. W dawnych dokumentach czytamy, że w XIV – XVII wieku dwór służył jako siedziba kurii biskupiej.
- Katedra - należy do największych obiektów zabytkowych Kamienia Pomorskiego. W dawnych czasach w katakumbach katedry chowano biskupów kamieńskich i książąt zachodniopomorskich. W zabytkowych wnętrzach katedry od 1965 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
- Wirydarz katedralny - z początku XIV wieku to jedyny wirydarz wzniesiony przy katedrze w Polsce. W przeszłości pełnił funkcję miejsca do publicznych pokut, nabożeństw, medytacji. Jest najbardziej cichym i uroczym zakątkiem zabudowań katedralnych dzięki otaczającej go zieleni. W 1881 roku odrestaurowano wirydarz, i teraz na jego środku można podziwiać granitową chrzcielnicę-studzienkę z XII wieku.
- Skarbiec - od połowy XIV wieku na terenie katedry nad krużgankami po stronie wschodniego skrzydła dobudowano cztery sale pełniące funkcje skarbca. Według przekazów Jana Długosza był najbogatszym skarbcem w Polsce. Pod koniec drugiej wojny światowej wszystkie skarby zostały wywiezione i od tej pory uznane za zaginione. W dniu dzisiejszym pomieszczeniach skarbca znajduje się muzeum przykatedralne.
- Kamieńskie organy - barokowe organy z 1669 roku ufundowane przez ostatniego z rodu Gryfitów księcia pomorskiego Ernesta Bogusława de Croy i Arechot. Jest to ogromnych rozmiarów instrument – 13 metrów szerokości i 9 metrów wysokości, składał się z 2660 piszczałek. Pierwszy koncert odbył się 1672 roku. W czasie II wojny światowej organy poważnie zostały uszkodzone. Wyremontowano i naprawiono je 1962 roku, dzięki czemu ponownie odzyskały 47 głosów i teraz ma 3300 piszczałek.
- Ratusz - wybudowany został w centrum staromiejskiego rynku na przełomie XII i XIV wieku.
- Kościół św. Mikołaja - jego powstanie datuje się na XIV wiek, wybudowano go z cegły i kamienia narzutowego, bez wieży. W wyniku przebudowań w XVI wieku dobudowano nowe przęsło i pięcioboczną wieżę.
Data publikacji: 2005-12-30 | licznik wyświetleń 14552
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.
|
 |