ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Kamień Pomorski powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Świerzno

Świerzno – wieś  położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Świerzno.

Świerzno to średniej wielkości wieś o pierwotnym założeniu ulicowym, obecnie formą przestrzenną zbliżoną do wielodrożnicy. Miejscowość ta – obecnie siedziba gminy – położona jest w odległości ok. 12 km na wschód od Kamienia Pomorskiego.

Świerzno wraz z okolicznymi terenami należało do pierwszej połowy XVIII wieku do rodu Flemmingów. Wieś należała podówczas do trzech członków tejże rodziny. W 1594 r. było tu 5 gospodarstw chłopskich (14 łanów) i 7 zagrodników. W 1716 r. wieś znalazła się w rękach Bogusława Bodo v. Flemminga. Od początku XIX w. Świerzno przeszło na własność rodziny Wattensleben. W tym okresie wieś liczyła 35 budynków mieszkalnych. Było tu: 5 gospodarstw chłopskich, 4 zagrodników, 3 chałupników, działały także karczma, wiatrak i kuźnia. W 1871 r. na majątek szlachecki składało się 5170 mórg ziemi. Wszyscy mieszkańcy Świerzna byli w tym czasie wyznania ewangelickiego. Od 1916 r. właścicielem majątku był hrabia Hahn, a w latach 1936-1946 baron v. Ruxleben. Posiadał on 1325 ha ziemi. Przed II wojną światową wieś była filią parafii Tribisów (Trzebieszewo) synodu ewangelickiego w Trzebiatowie. Poświęcenie kościoła jako świątyni katolickiej nastąpiło 13 października 1946 r. Obecnie kościół pw. św. Trójcy stanowi parafię rzymsko-katolicką.

Atrakcje:

  • Dwór obronny z XIII w., wokół którego rozciąga się dziki park z olbrzymimi okazami drzew.
  • Kościółek z XVII w. z drewnianą wieżą, w którym znajduje się barokowe wyposażenie i ludowe dzieła sztuki. W krypcie spoczywają członkowie rodziny fundatorów świątyni Flemmingowie.

Atrakcje

DWÓR OBRONNY Z XIII WIEKU, KOŚCIÓŁEK Z XVII WIEKU,


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 23 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.230 sek.